Otázka v láhvi

CINCO DE MAYO, NEBO KDYŽ MÁME V MÁJI VÍCE NEŽ DVA SVÁTKY...

KOFT | 27.4.2023 | Blog - CAZCABEL

Měsíc květen máme v oblibě víc než jiné. Pomalu přichází léto, dny jsou delší... a máme 2 svátky, při kterých všichni doufáme, že nepadnou na víkend. Pokud se to však stane, máme pro vás ještě jednu trumfovou kartu v rukávu. Svátek, který je třeba patřičně oslavit :-)

Ve firmě jsme se již dávno rozhodli, že značky nebudeme na Slovensko pouze distribuovat, ale budeme je tu i budovat. Znamená to pro nás sice více úsilí a trpělivosti, ale zároveň i práci srdcem. Abyste si totiž dokázali vychutnat kvalitu našich značek, měli byste znát i jejich historii. Právě takovým případem je i tequila CAZCABEL, která velmi ráda slaví mexické svátky Noche de los Muertos a Cinco de Mayo. A právě ten druhý zmíněný bychom vám rádi přiblížili.

Když mexický David porazil francouzského Goliáše...

„Cinco de Mayo“ nese název podle významného vítězství mexické armády nad královským vojskem Francie. Napoleon III., synovec Napoleona Bonaparte, se po dobytí města Veracruz rozhodl dobýt i hlavní město Mexico City. V cestě mu však stál malý, ale odvážný bojovník... Bitva, o které je řeč, se odehrála 5. května 1862 u Puebly. Řeknete si, že je to bitva jako každá jiná, když někdo prohrál, tak někdo přece musel vyhrát... Omyl. Toto opravdu nebyla typická válka. Mexické vojsko pod vedením generála Zaragozy porazilo šestitisícové francouzské vojsko s přibližně 2000 vojáky. Nezvítězili v ní totiž peníze, velikost a síla. Zvítězila odvaha, spolupatriotismus, rozum a odhodlání. Francouzi utrpěli pětinásobně větší ztráty než Mexičané a kvůli tomu dodnes nazývají mexické vojsko „první armádou na světě“.

Když oslavy stojí za to

Úspěch mexického vojska však neovlivnil budoucnost jen této země. Spolu s Mexikem se potěšili i Američané, kteří ho však často slaví jako „Den nezávislosti Mexika“. Podle publikovaných dokumentů o latinskoamerické kultuře začaly první oslavy „Cinco de Mayo“ v USA v dnešním Columbia State Parku, kde nadšení mexičtí horníci stříleli z pušek, odpalovali ohňostroje, zpívali vlastenecké písně a dělali improvizované projevy. Svátek postupně získával popularitu a stal se oslavou mexické kultury a dědictví zejména v lokalitách s velkými mexicko-americkými populacemi. V městě Peublo a také v jiných částech světa s dominantním zastoupením mexického obyvatelstva se každoročně koná „Festival Cinco de Mayo“. Festival zaplňuje celé ulice. Lidé tvoří barevné průvody, jejichž součástí jsou tradiční a velmi oblíbení hudebníci Mariachi. Nesmí chybět tanečníci, kteří předvádějí lidové tance v typických vyšíváných krojích, a tanečnice s dlouhými, pestrými sukněmi. Konají se zde také historické slavnosti, kde účastníci převlékají za mexické a francouzské vojáky, aby věrohodně zrekonstruovali tuto historickou bitvu. Na každé mexické oslavě Cinco de Mayo samozřejmě nesmí chybět spousta stánků s mexickým jídlem a hodně kvalitní tequily 😊.

Oslavujte spolu s námi

Tento rok je velmi výjimečný! První a osmý května si budeme moci užít během týdne, konkrétně v pondělí. A i když Cinco de Mayo není u nás státním svátkem, kdo bude chtít, může spolu s námi oslavovat ve velkém stylu i tento den, protože připadl na pátek! Máme pocit, že nám tím někdo něco naznačuje! 😊 Vychutnejte si svátek Mexika spolu s výjimečným kouskem z našeho portfolia! Tequila CAZCABEL totiž nabízí nejen klasické Blanco a dokonalé Reposado, ale také ochucené likéry Coconut, Coffee a Honey.

Pravidla každé domácí CAZCABEL párty jsou jasná – ti správní lidé, spousta barev, dobrá hudba, nachos, dostatek tequily a hodně zábavy. Ale dá se odolat?!